Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası
Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası
  • 1.11.2022
Teknolojideki hızlı gelişmeler arasında yer alan ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen “Akıllı Evler”; Güvenlik, konfor ve tasarruf konularında büyük avantajlar vaad ederek adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Akıllı ev otomasyonu, aslında teknolojinin kişilerin özel istek ve ihtiyaçlarına göre uygulanmasıdır. Ortak bir ağa bağlanan herhangi bir bağımsız cihaz, otomasyon sistemini uzaktan izleyebilme ve kontrol edebilme avantajı sağlar. Evinizi uzaktan kumanda ile kontrol ederek lüksü kullanmanıza olanak tanır.

Daha anlaşılır bir ifade ile; akıllı ev otomasyonu sayesinde: evinizin termostatını, kapılarını, ışıklarını, ses hoparlörlerini, TV'leri, güvenlik kameralarını, kilitleri, cihazları ve daha fazlasını, akıllı telefonunuzdan veya mobil bir dokunmatik ekran cihazından izleyerek kontrol altına alabilir ve enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz. Teknolojinin yönü genişlemeye devam ettikçe; akıllı ev otomasyonunun, yaşantımızı çok daha kolay, keyifli ve değerli bir hale getireceği hepimiz için şüphesizdir.

1-Konfor ve Rahatlık

Evinizdeki tüm cihazları tek bir yerden yönetmek muazzam bir rahatlıktır. Evinizdeki tüm teknolojiyi tek bir arayüzle ihtiyaçlarınıza bağlı tutabilmek, ev yönetimi için ileriye dönük atılan büyük bir adımdır. Yapmanız gereken tek şey, tek bir uygulamayı telefonunuza veya tabletinize indirerek uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmektir. Bundan sonrası, evinizi tek bir dokunuşla yönetmektir. Aydınlatmalarınızı evde değilken bile akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden kontrol edebilirsiniz. Alarmlarınızı yumuşak bir müzik başlangıcına ayarlayabilir böylece sabahları pozitif bir hisle uyanarak, güne güzel başlayabilirsiniz. Farklı ses seviyelerinde farklı şarkıları çalmak üzere ayarlanacak hoparlörleri farklı odalara yerleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz şarkıları evin neresinde olursanız olun dinleyebilirsiniz. Ayrıca evin sıcaklığını size en uygun sıcaklığa göre ayarlayabilirsiniz. Isıtma ve klimayı bir termostat tarafından uzaktan kontrol edebilirsiniz. Böylece eviniz asla çok soğuk veya çok sıcak olmayacak, ve siz ihtiyacınız doğrultusunda sistemi çalıştırarak, tasarruf edebileceksiniz.

2. Ev güvenliğini en üst düzeye çıkarmak

Akıllı bir evin sizi evinizde güvende tutmasının sayısız yolu vardır. Hareket sensörleri; gece veya siz işteyken eve izinsiz birinin girmeye çalışması durumunda, hemen hareketliliği algılayacaktır. Hareket dedektörleri uyarılırsa, akıllı telefonunuza bir bildirim  gönderilir ve dilerseniz siz evdeymişsiniz gibi görünmesi için ışıklar yakılabilir. Akıllı ev ağınızda, güvenlik ve gözetim özelliklerini birleştirdiğinizde, birçok seçenek sizden gelecek komut ile aktif hale gelecektir. 

3. Evi Kolayca Kontrol Edebilmek

Akıllı evin en çekici kısmı, evin her bir parçasının artık bir ekran dokunuşu kadar yakın olması. İster akıllı telefonunuzdan ister tabletinizden evinizi izleyip kontrol edebilirsiniz. Yatağınıza gittiğinizde, evinizdeki her ışığı tek bir tuşa basarak kapatabilirsiniz. Akıllı görünümünüz varsa ekranınıza bakabilir ve her kapı ve pencerenin kilitlenip kilitlenmediğini görebilirsiniz, böylece onları kontrol etmek için hiçbir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz. Akıllı Prizleriniz varsa, evdeki her elektronik cihazı birkaç saniye içinde kapatabilirsiniz. Böylece "Ütüyü veya tost makinesini fişte unuttum mu?" gibi dertlerden kurtulmuş olacaksınız. Son derece sıcak bir günde, işinizden eve gitmeden önce yeterli bir zaman içinde evinizin soğumasını sağlayabilirsiniz. Akşam yemeğine başlamak için acele ediyorsanız ama yine de işyerinde iseniz, evinize dönerken fırınınızın ön ısıtmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Işıklarınızı açık bırakıp bırakmadığınızı, ön kapınızda birinin olup olmadığını evde değilken de kontrol edebilirsiniz.

4. Enerji Verimliliğini Arttırmak

Akıllı ev teknolojinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak, alanınızı daha verimli hale getirmek mümkündür. Örneğin, sıcaklık tercihlerinize göre programlanabilir Akıllı Termostatlar ile evinizin ısınması ve soğutulması konusunda daha hassas bir kontrole sahip olabilirsiniz. Işıklar ve motorlu panjurlar; güneş battığında, akşam moduna geçmek için programlanabilir veya odaya girdiğinizde ya da odanızdan ayrılırken ışıklarınızı otomatik olarak açıp kapayabilirsiniz, böylece boşa enerji harcanıyor mu diye endişelenmenize gerek kalmaz. Üstelik enerjiden tasarruf ederken faturanızı da kontrol etmiş olacaksınız. Açık unutulan ampuller ya da açıp kapatarak çokça enerji harcadığımız kombiler yüksek faturalara sebep olurken, Akıllı Ev ürünleriyle bunun önüne geçmek mümkündür.

5. Erişilebilirliği Sağlamak

Akıllı Evler engelli insanlar için büyük bir yardım aracıdır. Görme engelli kişiler, TV'lerini, ışıklarını, ev ısısını ve elektriğe bağlanabilen her şeyi kontrol etmek için sesli aktif bir arayüze sahip olabilirler. Kasları rahatsız eden hastalıkları veya engelleri olan kişiler ışık şalterlerine, panjurlara ya da yangın alarmlarına ulaşma konusunda zorlanabilirler, ancak akıllı ev cihazları sayesinde gerekli yerleri telefonlarından ya da tabletleriden kontrol edebilirler. Tekerlekli sandalyeli bir kişi için, sensörler kullanarak otomatik kapılar kurulabilir. Yaşlı veya hasta bir aile bireyine sahip olan aileler, evde bulunmadıkları zaman, onları gözlemlemek amacıyla evdeki sensörleri kullanabilirler.

6. Eğlence ve Keyif Almak

Evinizdeki konforun sağlanmasındaki temel amaç, kişiye zaman kaybettiren işlemlerin otomasyon sistemi tarafından yerine getirilmesi ve kullanıcı tarafından o an gerçekleştirilemeyecek işlemlerin yerine getirilmesidir. Bu çalışma, kullanıcının algılanan hareketleri ile ev içerisindeki sistemleri kontrol edebilmekte ve bu sayede konforlu, güvenli, pratik ve havalı bir ev ortamı sağlanmaktır.

7. Ev Hakkında Bilgi Edinmek

Akıllı evler sayesinde, evinizin nasıl çalıştığına dair bilgiye her zaman ulaşabilirsiniz. Televizyonu ne sıklıkta izlediğinizi, enerji tüketimlerinizi takip edebilirsiniz. Böylece, günlük alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı analiz ederek, arzu ettiğiniz hayat tarzını yaşamak için düzenleme yapmanız her zaman sizin elinizdedir.