Arıza Hizmetleri
Arıza Hizmetleri
Her çeşit endüstriyel otomasyon ve elektrik arızalarıyla özenle ve titizlikle ilgilenilir.

Arıza, normal olmayan bir durum olarak tanımlanır. Parça, cihaz veya sistem seviyesinde istenmeyen durumlara yol açabilen bir hata olarak görülmektedir. Elektrik elektronik sistemlerde kararlı çalışma çok önemlidir. Sistem, kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıp kararlı çalışma koşullarına geri dönemez ise arızalı kabul edilmektedir. Arıza bulma, bozuk bir cihazın veya sistemin gösterdiği belirtileri sistemli olarak analiz etmektir. Bu belirtiler genellikle normal parametrelerden sapma olarak görülmektedir. Normal olmayan çalışmayı tanımak için normal çalışma koşulları bilinmelidir. Arızayı başarıyla bulmak için deneyim şarttır.

Elektrik elektronik sistemlerindeki arızayı en kısa sürede gidermek, üretim, maliyet ve zaman kaybı açısından oldukça önemlidir. Arızalı bir elektronik devrenin veya sistemin arızasını giderme işlemi birçok yoldan yapılmaktadır. Arıza bulmada ilk adım arızalı devrenin veya sistemin verdiği belirtileri teşhis etmektir. Belirtileri teşhis etmek, can alıcı bir basamaktır. Bazı durumlarda özel bir belirti, arızalı bölgeyi işaret edebilir ve problemin nereden başladığı hakkında fikir verebilir. Hata analizi, arıza gidermenin bir alanıdır.

Teknolojinin çok hızlı gelişmesine bağlı olarak kullandığımız mekanik cihazların yerini elektronik cihazların alması  ile elektrik şebekesinde kirlenme oranı artmıştır. Kirli olan olan şebeke de çalışmak zorunda kalan özellikle hassas elektronik cihazlarda arızalanma oranı çok hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Elektronik cihazların kartlarının yanmaları, güç kaynağı arızalanmaları, haberleşme sistemlerinde meydana gelen aksaklıklar, hastanelerdeki tıbbi cihazların ekranlarında meydana gelen karıncalanmalar, Server merkezlerinde meydana gelen haberleşme bozuklukları, ağır sanayi cihazlarının kumanda devrelerinde meydana gelen kart yanmaları bu arızalanmaların başlıcalarıdır.